Nadzalewowa Kolej Drezynowa – czyli nowa atrakcja Warmii.
W ostatni weekend mieliśmy okazję sprawdzić nową atrakcję przy Zalewie Wiślanym jaką jest Nadzalewowa Kolej Drezynowa. Gdzie możecie skorzystać z atrakcji, jaka jest cena, ile czasu spędzicie na miejscu oraz czy warto, na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.
Nadzalewowa Kolej Drezynowa
Atrakcja ma miejsce na linii kolejowej nr 254 łączącej Elbląg z Braniewem w woj. warmińsko-mazurskim. Jak sama nazwa wskazuje, przebieg tej linii prowadzi wzdłuż Zalewu Wiślanego. Aktualnie trasa kolei drezynowej dostępna jest pomiędzy Tolkmickiem a Fromborkiem, gdzie czeka na Was mały przystanek przy Świętym Kamieniu. Drogę pokonujecie na drezynach rowerowych czyli dwie osoby pedałują w celu dalszego przemieszczania się.
Nadzalewowa Kolej Drezynowa – dostępne trasy
Dokładne informacje, które aktualizowane są na bieżąco znajdziecie na stronie nadzalewowa.pl
Aktualnie do wyboru są 3 trasy drezyn rowerowych.
- niebieska Tolkmicko-Święty Kamień-Tolkmicko
- zielona Frombork-Święty Kamień-Frombork
- czerwona Tolkmicko-Frombork lub Frombork-Tolkmicko (przejazd w jedną stronę).
My skorzystaliśmy z pierwszej trasy, czyli niebieskiej. Jest to najkrótsza trasa, która ma tylko 8,6 km w obie strony. Pozostałe trasy dostępne będą od 19 maja, zgodnie z informacją na stronie.
Początek trasy i parking.
Początek trasy z Tolkmicka ma miejsce na stacji kolejowej. Na miejscu dostępny jest bezpłatny parking, który niestety pomieści niewiele aut. Nie musicie się tym mocno przejmować, bo kawałek dalej znajduje się większy parking, również bezpłatny. Na miejscu kierownik ruchu drezynowego odpowie na wszystkie Wasze pytania oraz zarezerwuje terminy przejazdu.
Jeżeli jesteś na Instagramie to zapraszam do siebie – @monika.milky
Gdzie kupić bilety?
Bilety możecie kupić zarówno przez stronę internetową lub na miejscu u kierownika ruchu drezynowego. Miejcie na uwadze, że miejsca mogą być wyprzedane na konkretną godzinę, więc opcja zakupu przez Internet wydaje się korzystniejsza.
Ile trwa przejazd oraz jaka jest cena?
Od razu zaznaczę, że będę odnosić się do naszej trasy niebieskiej, którą pokonaliśmy w niedzielne południe. Cena za przejazd na trasie Tolkmicko-Święty Kamień-Tolkmicko wynosi 120 zł. Z tego co doczytałam, każda trasa wspomniana wcześniej kosztuje tyle samo. Cena liczona jest za jedną drezynę, która pomieści 4 osoby dorosłe lub 2 osoby dorosłe i 3 dzieci. Możecie zarezerwować również małe krzesełko dla dziecka lub przyczepkę na rowery.
Przejazd trwa około 1,5 h.
Jak wygląda przejazd niebieską trasą?
Na pierwszej i ostatniej drezynie jadą, razem z uczestnikami przejazdu Panowie, którzy zadbają o bezpieczeństwo, ewentualne naprawy oraz obrócenie drezyn.
Pierwsza część trasy Tolkmicko – Święty Kamień trwała około 30 minut. Następnie czas na mały przystanek przy Świętym Kamieniu na zdjęcia, krótki odpoczynek w oczekiwaniu na obrócenie drezyn rowerowych. Po około 20-25 minutach wsiadamy i jedziemy z powrotem do Tolkmicka. Powrót w naszym przypadku trwał około 20 minut, bo ekipa postanowiła przyspieszyć 🙂
Święty Kamień
Głaz, który został przyniesiony przez lodowiec skandynawski. Kamień posiada obwód 13,8 metra oraz wysokość około 2,2 metra. Od najdawniejszych czasów kamień był przedmiotem kultu, a w jego czasy aktualnie panującym bogom składano ofiary w postaci ryb.
Informacja z tablicy przy Świętym Kamieniu.
Ogólnie przejazd w naszym przypadku odbywał się 12 drezynami. Cała wycieczka odbywa się w grupie więc można powiedzieć, że musimy dostosować się do pewnego tępa i przemieszczać się z innymi uczestnikami.
Nadzalewowa Kolej Drezynowa – czy warto?
Ogólnie atrakcja na pewno jest warta uwagi i czekam na rozwijanie tras w dalsze rejony, np. Kadyny. Zawsze jest to coś innego niż codzienne aktywności jak spacery, zwykła jazda rowerem czy zwiedzanie miasteczek. Podczas jazdy jesteście wśród natury przejeżdżając w głównej mierze przez las z widokami na wody Zalewu Wiślanego.
Z małych minusów mogę powiedzieć, że drezyny są dość głośne, podczas pedałowania dwóch osób czasem jest to „niewygodnie” oraz to, że jedzie się grupą, gdzie nie zawsze jest szansa zachowania odległości przez co czuje się cały czas kogoś na „ogonie”. Myślę, że gdyby każdy zachował pewien dystans od drezyny przed sobą było by to przyjemniejsze, ale pewnie zależy to w dużej mierze od grupy. Co do kwestii „niewygodnego” pedałowania, nie wiem czy jestem w stanie to wytłumaczyć, ale jak jedna osoba szybciej pedałuje to Wy też musicie i jest to w pewien sposób uciążliwe. A i jeszcze jedno, siedząc na ławeczce z tyłu bardziej odczuwa się wszystkie wstrząsy i łączenia, niż siedząc na siedzisku rowerowym.
Ogólnie jeżeli jesteście w okolicy to koniecznie skorzystajcie z atrakcji. Na pewno jest to coś innego i wartego spróbowania.
Nadzalewowa Kolej Drezynowa – a co w okolicy?
Koniecznie zaraz po zakończonej jeździe udajcie się w stronę portu, gdzie czeka na Was niepozorna mała budka z lodami. Lody są naprawdę pyszne i w korzystnych cenach. Jeżeli chcielibyście coś zjeść to zaraz za portem przy plaży jest restauracja Fregata ze świeżą rybką.
W okolicy możecie się udać na spacer w Kadynach do Klasztoru Braci Mniejszych Franciszkanów, który zlokalizowany jest na wzgórzu. Spacer odbywa się przez las pod drewnianych schodach. Oprócz klasztoru na górze, znajdziecie tam wieżę widokową na Zalew Wiślany.
Oprócz Kadyn w okolicy możecie odwiedzić również miasto Kopernika – Frombork. Tam czeka na Was sporo atrakcji – Kopernik i muzeum, Wieża Radziejowskiego z widokiem na panoramę miasta, planetarium, Wieża Wodna z kawiarenką i wiele innych.
Spodobał Ci się wpis? Będzie mi miło jeżeli:
- zostawisz komentarz
- polubisz mój fanpage na Facebooku
- zaobserwujesz mój profil na Instagramie